2026 Erfarenheter av brödproduktion under krigstid i Ukraina

Svåra och prövande förhållanden i krig kräver uppfinningsrikedom och flexibilitet. Trots svåra omständigheter lyckades många bagerier i Ukraina hålla igång sin produktion. Det visar en studie som Livsmedelsverket låtit göra om hur bagerier hanterade den första tiden och åren av Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina.

Rysslands fullskaliga invasion av Ukraina 2022 har fått långtgående konsekvenser för Ukrainas livsmedelsproduktion. För att stärka Sveriges livsmedelsberedskap samlar Livsmedelsverket i denna rapport in erfarenheter och lärdomar av livsmedelsproduktionen under kriget. Syftet är att sprida kunskap om de problem och lösningar som vi identifierat i Ukraina under Rysslands fullskaliga invasion, med fokus på brödproduktionen.

Livsmedelsverket har gett Stockholms universitet i uppdrag att ta fram rapporten i samarbete med Norconsult. 

Syftet är att ge myndigheten ett underlag som kan användas som stöd i myndighetens arbete. Livsmedelsverket har inte tagit ställning till innehållet i rapporten, författarna svarar själva för rapportens innehåll och slutsatser.

För dig som vill veta mer finns två mer fördjupande bilagor.

Publikation

Detaljerad information

Författare
Shyrokykh, K och Lindahl, J. 2026
Publikationstyp
Rapport
Ämne
Krisberedskap
Utgivningsår
2026
Senast granskad 2026-03-23