Dricksvattenanalyser med CBRN-fokus vid kris och höjd beredskap (CBRNDRIVE)

En hand med en skyddshandske håller i ett provrör med vatten från ett ytvatten.

Under åren 2025–2027 leder Livsmedelsverket ett MSB-finansierat projekt för att stärka analysförmågan för hela CBRN-omfånget i dricksvatten. Detta sker i ett samarbete mellan myndigheter, vattenverk, universitet och näringsliv.

Arbetet är indelat i tre delprojekt:

  • C (Kemi) inklusive toxikologi
  • B (Biologi)
  • RN (Radiologiska och Nukleära ämnen)


Arbete pågår för att utveckla förbättrad analysmetodik inom respektive område, samt att sprida förmågan till fler aktörer. I projektet hålls även årliga labbövningar där medverkande tränas på att samarbeta för att lösa olika fall av vattenkontamination.

Projektet är finansierat av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap (MSB). Utöver Livsmedelsverket deltar Totalförsvarets forskningsinstitut, Staten veterinärmedicinska anstalt, Sveriges lantbruksuniversitet, Stockholm universitet samt ett antal dricksvattenproducenter och laboratorier.

Kontakta oss för mer information.

Joakim Engman

Enhetschef, Enheten för naturliga gifter och metaller
E-post: fornamn.efternamn@slv.se

Senast granskad 2025-10-23