CHED och COI måste vara godkända innan sändningar lämnar hamn eller flygplats
2026-06-04
CHED (Common Health Entry Document) är det gemensamma hälsodokument som måste fyllas i vid import av bland annat livsmedel till EU. Livsmedelsverket vill påminna importörer och ombud om att gränskontrollpliktiga sändningar inte får lämna gränskontrollstationens område innan CHED har godkänts i EU:s digitala plattform TRACES NT. För ekologiska livsmedel måste det finnas ett godkänt COI-intyg (Certificate of Inspection) vid import till Sverige. CHED och COI måste vara godkända innan sändningar anmäls till Tullverket.
Alla gränskontrollpliktiga sändningar från länder utanför EU måste ha ett godkänt CHED när de befinner sig på EU:s territorium. Det är importörens eller ombudets ansvar att trailer, container eller flygsändning inte lämnar hamnen eller flygplatsens airside innan gränskontrollen är genomförd och CHED är godkänt. Sändningar som kommer in i landet utan godkänt CHED måste normalt avvisas. För ekologiska livsmedel måste det finnas ett godkänt COI-intyg.
Vägtransporter måste kontrolleras vid första inresa till EU
Sändningar som transporteras med vägfordon från ett land utanför EU måste förhandsanmälas med CHED och genomgå gränskontroll vid gränskontrollstationen i det första EU-land som sändningen ankommer till.
Det här gäller även sändningar som anländer med flyg till ett annat EU-land och sedan lastas om till ett vägfordon för vidare transport till Sverige. De måste kontrolleras vid flygplatsens gränskontrollstation innan fordonet kör vidare inom EU.
Gränskontrollpliktiga varor som transporteras med vägfordon inom EU utan genomförd gränskontroll och godkänt CHED blir normalt avvisade.
För ekologiska livsmedel från länder utanför EU ska COI-intyg kontrolleras i det land där varorna införtullas.
Du hittar mer information om detta på vår webbplats:
Förhandsanmälan och bokning av kontroll vid import av animaliska livsmedel
Bokning av kontroll vid import av ekologiska livsmedel
CHED och COI måste vara godkända innan du anmäler sändningar till Tullverket
Det är först när du har ett godkänt CHED som en tulldeklaration ska skickas in. Tullverket kontrollerar statusen på CHED och släpper bara in de sändningar som har ett godkänt CHED. Detsamma gäller för COI-intyg.
Det är viktigt att det som anges i tulldeklarationen stämmer överens med uppgifterna i CHED och COI, speciellt när det gäller nettovikt och varukod. Dessutom måste varuraderna i CHED och COI stämma med motsvarande varuposter i tulldeklarationen. Tänk på följande:
- Det går inte att slå ihop ekologiska och konventionella livsmedel på samma varupost. Varuposterna måste delas upp även om det är samma varukod.
- Ett och samma COI-intyg kan bara användas i en deklaration. Om en sändning ska införtullas i delpartier måste COI-intyget delas upp i så kallade "extrakt" i TRACES. Det är sedan de godkända COI-extrakten som ska anges i tulldeklarationen för respektive delparti.
Det är också viktigt att du uppger rätt CHED-referensnummer i tulldeklarationen. Följande gäller:
- Om ditt CHED har ersatts i TRACES måste du ange referensnumret för det ersättande CHED:et som har godkänd status, inte det ursprungliga.
- Om din sändning har delats upp i flera CHED, till exempel för att sändningen ska släppas till olika destinationsplatser, måste du ange det CHED-nummer som gäller för respektive delsändning.
Du kan läsa mer om att deklarera med CHED och COI på Tullverkets webbplats:
Djur och varor som omfattas av hälsodokument (CHED) - Tullverket
Ekologiska produkter - Tullverket