Aktuellt i projektet Vattenhantering i kris och krig

Här uppdaterar vi med information om det som är aktuellt i omställningslabbet just nu.

Vi har haft digitala träffar och ett första fysiskt arbetsmöte för att samla in och välja ut vilka ämnen och förändringsresor vi ska börja med. De tre första ämnena vi börjat arbeta med är:

  • gömda och glömda vattentillgångar
  • definition av tekniskt vatten
  • dimensionering av vattenförsörjning för kris och krig.

Omställningslabb 1 - Boden 10-12 februari 2026

Vi har också varit på plats i Norrbotten och sett vilka innovationer som krävs för att klara nödvattenförsörjning i arktisk kyla. De vinteråtgärder som räcker i södra Sverige förslår inte långt i längre perioder med temperaturer på -25 grader. Hur snabbt fryser en kran om man glömmer den ute? Här blev det tydligt att en styrka i projektet är den geografiska spridningen av parterna.

Nya deltagare

Vi har välkomnat VA SYD, Norrvatten och Fortifikationsverket som projektdeltagare på egen bekostnad.

Omställningslabb 2 - Uppsala 6-7 maj 2026

Den andra fysiska träffen innehöll kunskapshöjande inslag om kärnenergiberedskap och nationella beredskapslaboratoriet för vatten. Med koppling till projektnamnet fick vi också lyssna till en beskrivning om utbildningen av civila ukrainare till frontsoldater - och en reflektion över begreppet försvarsvilja. 

Arbetet i de tre första utvecklingsresorna fortsatte också. De har olika tidshorisonter där resan Gömda och glömda kommer att publicera guider redan innan halvårsskiftet. 

 

 

 

 

 

Arbetet utförts inom Impact Innovation-programmet Water Wise Societies - ett initiativ av Energimyndigheten, Formas och Vinnova. Medel till projektet har fördelats av Vinnova.

Impact Innovation

Water Wise Societies

Senast granskad 2026-03-12