Nu finns avtal med företag om frystorkad mat till beredskapslager

2026-09-04

Vid höjd beredskap och ytterst krig kan det uppstå akuta händelser då staten behöver gå in med stöd för att försörja drabbade med mat och dricksvatten. För att samhället ska kunna hantera sådana händelser har Livsmedelsverket slutit ramavtal med fem företag som kan leverera färdiglagad frystorkad mat. Maten ska lagras i de fyra nordligaste länen. 

– Jag är glad att vi nu har avtal på plats. Det är viktigt att stärka livsmedelsberedskapen i de nordligaste länen, både på grund av det geografiska läget och för att regionen är viktig i försvaret av Sverige och våra allierade i Nato, säger Christina Nordin, generaldirektör Livsmedelsverket.

Många fördelar med frystorkad mat

– Vi har valt att upphandla frystorkad mat eftersom den har lång hållbarhet – upp till 25 år – och är enkel och flexibel att tillaga. Vid behov kan vi snabbt ha mat på plats i något av de nordligaste länen, säger Isak Bergdahl, beredskapshandläggare på Livsmedelsverket.

En av många insatser för att stärka beredskapen

De nationella stödresurserna och andra beredskapslager är en av många insatser som genomförs för att säkra Sveriges livsmedelsförsörjning vid kris, höjd beredskap och ytterst krig.

– Beredskapslager är en viktig del, andra saker är att befintliga verksamheter som företag, kommuner och andra aktörer blir mer robusta så att de kan fortsätta att fungera trots svåra förhållanden. Ju bättre beredskap de har, desto mindre blir behovet av att använda lagren, säger Isak Bergdahl.

Satsningen är en del av Livsmedelsverkets arbete med beredskapslagring. Upphandlingen har gjorts i samarbete med Myndigheten för civilt försvar som arbetar med att etablera regionala beredskapslager runt om i landet.

Beredskapslagring inom livsmedelsområdet

Mer information för journalister:

Livsmedelsverkets presstjänst 018-17 53 40

Anmäl dig här om du vill prenumerera på Livsmedelsverkets nyheter:

Prenumerera