Nationellt nätverk för laboratorieverksamhet

Person som tittar i ett mikroskop

Livsmedelsverkets laboratorienätverket riktar sig till alla svenska laboratorier som utför mikrobiologiska och kemiska analyser på  livsmedel, dricksvatten, foder och/eller djurprover. Syftet med nätverket är främst att underlätta samarbete och utbyte av erfarenheter mellan laboratorier och med Livsmedelsverket.

Workshop om dricksvatten

Livsmedelsverket bjuder in det nationella nätverket för laboratorieverksamhet till en workshop med fokus på mikrobiologiska och kemiska analyser av dricksvatten. Syftet med workshopen är diskutera beredskap, aktuella analysmetoder, föreskrifter och standarder inom vattenkvalitet.

Datum: 8-9 oktober

Plats: Uppsala

Målgrupp: Personal på vattenlaboratorier, både laborativ personal och personal med kvalitets- och verksamhetsansvar.

Pris: 3500 SEK ex moms, vilket inkluderar fika och lunch samt middag på kvällen den 8 oktober.

Anmälan: https://jirango.com/cview/web/2ffe088a?lang=swe 

Sista dag för anmälan/avanmälan: 19 juni 2025
Delge val för forum den 9 oktober inom områdena: Mikrobiologi eller Kemi

Medlemskap i laboratorienätverket

Laboratorienätverket utgörs i praktiken av ett "projektrum" i det molnbaserade Microsoft Teams. För att vara medlem i labbnätverket behöver du alltså ha tillgång till och möjlighet att använda projektrum inom Teams (antingen via webb eller applikation).

Labbnätverkets projektrum används för att sprida information, samla vissa dokument, samt för kommunikation mellan laboratorier och med Livsmedelsverket. När du/ni ansöker om medlemskap åtar du dig samtidigt att följa viss enkla förhållningsregler, vilka behövs på grund av tekniska begränsningar i Microsoft Teams.

Det är möjligt för fler än en person per laboratorium att vara medlem i nätverket.

Så här gör du för att bli medlem

Förhållningsregler för labbnätverket

Allmänt

  • Nätverket modereras av Livsmedelsverkets personal.
  • Nätverket är öppet för alla laboratorier i Sverige, såväl kommunala som privata, som utför mikrobiologiska eller kemiska analyserar på livsmedel, vatten, foder och/eller djurprover.
  • Medlemmar i nätverket förbinder sig att lämna korrekt och sanningsenlig information vid registreringen.
  • Livsmedelsverket förbehåller sig rätten att stänga av en användare, t.ex. om denne bryter mot förhållningsreglerna.

Chatt

  • Alla användare får skapa nya diskussionsämnen och delta i diskussioner i chatten.
  • Ämnen som läggs upp ska vara relevanta för nätverkets medlemmar och ha en tydlig rubrik som avspeglar innehållet.

Dokument

Informationssäkerhet och sekretess

  • Begränsningar och krav i avsändarorganisationens informationssäkerhetsregler ska alltid beaktas innan information läggs i Teams för laboratorienätverket. Det är den externa deltagaren som ansvarar för att göra bedömningen att informationen får hanteras i Livsmedelsverkets Teams-miljö.
  • Information eller dokument som laddas upp till Teams kan anses vara allmänna handlingar och kan därmed bli föremål för begäran om utlämnande.
  • Användare av nätverket förbinder sig att hantera den information som finns i Teams på ett säkert och aktsamt sätt – t.ex. att inte sprida information om användare till andra utanför nätverket.
  • Användare bör beakta att den information som läggs ut på Teams, av oförutsedda skäl eller av misstag, kan komma tredje part till kännedom. Livsmedelsverket tar inte ansvar för oförutsedd spridning av information från Teams.
  • Om Livsmedelsverkets ansvarige för samarbetsytan gör bedömningen att informationen inte uppfyller Livsmedelsverkets krav avseende informationssäkerhetsklass eller kan omfattas av sekretess kommer informationen flyttas från Teams för att säkerställa att skyddet för informationen kan upprätthållas.
  • Genom att gå med som medlem i nätverket godkänner du samtidigt att Livsmedelserket får behandla dina personuppgifter.
Senast granskad 2024-04-29