Livsmedelsverket föreslår flyttbara kvarnar så att spannmålslager i norr kan bli mat i kris och krig

2026-02-17

Flyttbara kvarnar är det mest effektiva sättet att se till att det kan bli mat av spannmålen i de beredskapslager som Jordbruksverket upphandlar i de nordligaste länen. Det menar Livsmedelsverket, som föreslår att staten köper in ett antal flyttbara kvarnar som förvaras i närheten av de statliga spannmålslagren.

För att stärka livsmedelsberedskapen inför kris och i värsta fall krig har Jordbruksverket ett regeringsuppdrag att upphandla beredskapslager för vetespannmål i de nordligaste länen. Livsmedelsverket har i sin tur i uppdrag att föreslå hur spannmålen ska kunna bli till mat då staten bestämmer att lagren ska användas.

Idag lämnar Livsmedelsverket sin rapport till regeringen och föreslår att staten i ett inledande skede köper in två typer av kvarnar till de nordligaste länen: Fyra enklare hammarkvarnar och en så kallad modulär kvarn, som kan mala ett finare mjöl. Eftersom kvarnarna är flyttbara kan de placeras där de gör bäst nytta i kris eller krig.

Om regeringen bestämmer sig för att gå vidare med förslaget kommer Livsmedelsverket att utveckla ett koncept för hur kvarnarna ska användas i praktiken. Det handlar till exempel om utbildning och övning och hur kvarnarna kan ge nytta även i fredstid, genom att bidra till den regionala livsmedelstillverkningen, i samverkan med lokala aktörer.

Läs mer i Livsmedelsverkets pressmeddelande