Förtydligande: EU-regler medför begränsningar för nutritionsmärkningar

2026-06-04

Livsmedelsverket har under våren utrett förutsättningarna för en ändring i Nyckelhålets föreskrifter, som i dagsläget hindrar användandet av andra nutritionsmärkningar. Efter dialog med olika branschaktörer, våra nordiska grannländer och Livsmedelsverkets eget arbete har det blivit tydligare på vilket sätt även EU:s regler påverkar vad som är tillåtet. 

I dag får märkning av livsmedel med symboler som avser innehåll av fett, sockerarter, salt och fiber, enligt Nyckelhålets föreskrifter, endast ske med symbolen Nyckelhålet. Det innebär att det är den enda tillåtna symbolen av sitt slag i Sverige — något som skiljer sig från övriga Norden.

I februari 2026 inledde Livsmedelsverket en dialog med livsmedelsföretag, dagligvaruhandel och konsumentorganisationer om vad en möjlig ändring skulle innebära samt lyssna och ta in deltagarnas perspektiv i frågan.

Att ändra reglerna genom att ta bort begränsningen skulle bidra till en mer likvärdig nordisk reglering för Nyckelhålet. Det innebär emellertid inte att det blir fritt fram att direkt använda andra nutritionsmärkningar. Anledningen till det är att det även finns bestämmelser i EU-lagstiftningen som ställer upp villkor för att använda märkningar av olika slag, däribland näringspåståenden, i syfte att skydda konsumenterna.

I korthet innebär EU-reglerna för svensk del att symboler som utgör näringspåståenden och som inte har samma betydelse som ett tillåtet näringspåstående , liksom Nyckelhålet, måste legitimeras genom nationell reglering som anmäls till EU-kommissionen innan användningen blir tillåten i Sverige. Det finns även regler om frivillig livsmedelsinformation som kan behöva beaktas.

Fortsatt utredning får visa vägen

Livsmedelsverket anser att föreskrifterna om Nyckelhålet bör harmonisera med regleringen i övriga nordiska länder och inte i sig begränsa användandet av andra nutritionsmärkningar. Myndigheten har dock inte tagit ställning till möjligheten att införa nationell reglering för någon ytterligare framsidesmärkning utöver Nyckelhålet.

Livsmedelsverket utreder olika möjligheter och återkommer med information om hur processen framåt kommer se ut och när det finns möjlighet att lämna inspel.

Det är viktigt att notera att arbetet med att uppdatera Nyckelhålets kriterier löper på. Läs mer om detta arbete: Uppdaterade kriterier för Nyckelhålet på remis