Enklare regler för vin som tillverkas i Sverige

2026-06-29

Livsmedelsverket har förenklat reglerna om tillverkning och märkning av vinprodukter. De nya föreskrifterna börjar gälla den 1 augusti 2026 och innebär bland annat att det nuvarande anmälningskravet för användning av vissa behandlingsmetoder vid framställning av vin tas bort. 

Föreskrifterna gäller för vinproducenter i Sverige, både de som odlar druvor själva och de som köper in druvor, druvmust eller vin och framställer vin av druvor. Föreskrifterna kompletterar de EU-gemensamma handelsnormer som finns för vin.

Några av förenklingarna

  • Företagare behöver inte längre göra en anmälan till Livsmedelsverket när de höjer alkoholhalten med hjälp av socker, så kallad chapitalisering, vid framställning av vin.
  • Företagare som tillverkar vin får, efter godkänd ansökan, märka vin med uttrycket ”druvsortsvin” åtföljt av ”Sverige” eller namn på druvsorten eller båda.
  • Företagare som på den egna anläggningen producerar mindre än 50 hektoliter vin eller must under ett vinår undantas från kravet om att återta sina biprodukter.
  • Det tydliggörs att en produkt som har framställts genom jäsning av andra bär och frukter än druvor får märkas och presenteras med uttrycket vin. Uttrycket vin ska då åtföljas av namnet på bäret eller frukten i ett sammansatt ord, till exempel äppelvin eller blåbärsvin.

Livsmedelsverkets information om tillverkning och märkning av alkoholhaltiga drycker uppdateras med anledning av de nya bestämmelserna.

LIVSFS 2026:2